Para Harekatı


Roman Tadında Bir Ekonomi Kitabı:

36/42 PARA HAREKATI Krizlerin Belgesel Romanı

 2006 yılında çıkmasına karşın, güncelliğini koruyan, hatta yaşanan son ekonomik krizin çıkış noktasını yaklaşık bir yıl önceden tahmin etmesiyle dikkatleri daha da üzerine çeken Yaşar ERDİNÇ’in “36/42 PARA HAREKATI Krizlerin Belgesel Romanı” kitabı okuyanları şaşkınlığa sürüklüyor. Neden mi? Kitap alışılagelmiş ekonomi kitaplarının çok dışında, ekonominin sıkıcı kavramlarını bertaraf etmek için Yaşar Hocamız, ilk sayfadan başlayarak kitapta anlatmak istediklerini bir hikayeyle bağdaştırmış. Nasıl mı?

2001 krizinde gazete manşetlerinde benzerlerini gördüğümüz olaylardan biriyle başlıyor kitap. Hülya’nın döviz borcu olan, işadamı babasının sabah devalüasyon haberini radyodan duyması ve ardından geçirdiği kalp krizi ile yaşama veda etmesi, Hülya’yı krizler üzerine amansız bir çalışmaya itiyor. Babasını ölüme götüren bu süreci anlamayı amaçlayan ve başka Hülya’ların babasız kalmamasını sağlamak için neler yapılabileceğini araştıran Hülya’nın, çalışmalarını sürdürürken tanıştığı, seminer hocası Serhat Cengiz ile yaşadığı duygusal ilişki okuyucuları kitaba daha da bağlıyor.

Kitabın ilk bölümlerinde Serhat hocanın ağzından ekonominin temellerini anlatılıyor. Bu bölüm Ekonomi nedir sorusuna bir bütün halinde cevap veremeyenler için resmin tamamının çizilmesini sağlıyor aynı zamanda da Hülya aracılığıyla bir araştırmanın nasıl yürütülmesi gerektiğini okuyucularına aktarıyor. Ardından bir çok ülkede yaşanan ekonomik krizler, Hülya’nın ve Serhat hocanın ağzından, ekonomiyi hiç bilmeyen birinin dahi rahatlıkla anlayabileceği bir tarzda hikayeleştirerek anlatılıyor. Kitabın anlatımındaki sadelik, içeriğinin de yüzeysel olduğu anlamına gelmiyor elbette. Yaşar ERDİNÇ’in dünyadaki yaklaşık 40 adet krizi inceledikten sonra yazdığı bu kitap, hikaye tarafının yanında ders kitabı olarak da okutulabilecek boyutta. Nitekim bazı üniversitelerde de yardımcı kaynak olarak okutulduğunu biliyorum.

Kitapta, Türkiye’ye dair bölüm ise ayrı bir heyecan yaratıyor. Antalya’da dönemin hükümetiyle yapılan gizli bir toplantıda Hülya ile Serhat’ın hükümetin ekonomi kanadına krizle mücadele için neler yapılması gerektiğine dair yaptıkları sunum ve toplantıya katılan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün diyalogları mutlaka okunmalı. Bu bölümdeki kurgu o kadar gerçekçi bir dille anlatılmış ki, birçok okuyucudan Yaşar ERDİNÇ’e bu toplantının gerçek olup olmadığına dair sorularının geldiğini biliyorum.  

Kitabın sonunda ise Türk halkının ortak bir tutum ile krizle mücadelesi, okuyucuyu bir kez daha heyecana sürüklüyor. Kitabın sonunda ise hazin bir son ......  Heyecanınız kaçmasın diye bu sonu kendime saklıyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Üzeyir DOĞAN

Diğer Kitap Önerilerim İçin TIKLAYINIZ...

Etiketler: Yaşar Erdinç, Para Harekatı, Krizler, Ekonomi Romanı

Yorumlar - Yorum Yaz