Bunalım Ekonomisinin Geri Dönüşü


KRİZLER ÜZERİNE EFSANE BİR KİTAP:

 “BUNALIM EKONOMİSİNİN GERİ DÖNÜŞÜ” 

 

 MIT (Massachusettes Institute of Technology) profesörü Paul KRUGMAN tarafından 1999 yılında kaleme alınan “Bunalım Ekonomisinin Geri Dönüşü” orjinal adıyla “The Return Of Depression Economics”; Güney Amerika kriziyle başlayıp 1997 Doğu Asya kriziyle devam etmektedir. Kitabın büyük bölümünü oluşturan Asya Krizi’nin nedenleri, sonuçları, alınan önlemler, bu önlemlerin başarıları ve başarısızlıklarıyla birlikte alınabilecek diğer önlemler de eğitsel bir dille anlatılmıştır.

Bir krizin hangi nedenle, ne zaman, hangi boyutta gelebileceğini ve daha da önemlisi etkilerinin neler olabileceğini merak edenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitapta Türkiye ismini çok fazla görmeseniz de kriz geçiren ülkelerin kriz başlamadan önceki durumlarını okurken kafanızda, Türkiye’nin dünü ve bugünü canlanacak ve “aceba” deyip “inşallah  sonumuz böyle olmaz” temennisinde bulunacaksınız. 

Başlangıçta kitabın dili sıkıcı gelebilir, fakat bu aşamada ısrarcı olup özellikle 4. ve 5. bölümü okuyanların geri kalan kısmı okumakta daha bir heyecanlı olacağı kanaatindeyim. IMF ve uyguladığı politikalar, dalgalı kur sistemi, kapitalizmdeki ahbab çavuş ilişkisi, siyaset ve ekonomi ilişkisi derinlemesine irdelenmekte ve okuyucunun ufku açılmaktadır. Bununla birlikte bir çok ekonomik terim ve kavram da konularla bağlantılı olarak açıklanmaktadır. 

Kitap temel ekonomi bilgisine sahip olanlar tarafından okunabilecek düzeydedir. Bu nedenle ekonomiyi yeni okumaya başlayanların biraz daha ileriki safhalarda okumalarının kendileri için daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Neşenur Domaniç tarafından Türkçe’ye başarılı bir şekilde tercüme edilen kitap Literatür Yayıncılık tarafından yayımlanmaktadır. 
 

Üzeyir DOĞAN (2006)

 

 Diğer Kitap Önerilerim İçin TIKLAYINIZ...

Etiketler: Bunalım Ekonomisinin Geri Dönüşü, Krizler, Krizleri Analtan Kitap, Asya Krizi, Güney Amerika Krizi, Krizler ve IMF,   


Yorumlar - Yorum Yaz