Anasayfa

(08.09.2014) Dolar/TL geçtiğimiz hafta kez daha aşağı yönlü hareketlerin kalıcı olmayacağını gösterdi. Avrupa Merkez Banaksı kararı sonrası 2,15’in altını da gören kur, cuma günü itibariyle 2,17 sınırına dayanmış durumdaydı. Cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam rakamı sonrasında bir miktar düşüş olsa da bu durum görünümü değiştirecek boyuta ulaşmadı. Kur ilerleyen günlerde 2,17 üzerinde kapanışlar yapacak olursa daha önce güçlü direnç oluşturan 2,19’un ilerleyen günlerde aşılma ihtimali artacaktır.
08.09.2014
(08.09.2014) Endekste oluşmaya devam eden Omuz-Baş-Omuz formasyonu tüm piyasa katılımcıları tarafından izlenmeye devam ediliyor. Grafikteki görünümle birlikte hacmin de formasyonla uyumlu seyretmesi, formasyon bozulana ya da tamamlanana kadar temkinli olunmasını gerektiriyor. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var; formasyonun hedefinden bahsedebilmek için öncelikle OBO’nun oluşması beklenmeli. Makro çerçevede de olumlu beklentilerin azalmış olması nedeniyle teknik görünümdeki bu olumsuz tabloyu değiştirecek önemli bir gelişme olana kadar temkinli olmakta fayda var.
08.09.2014
(05.09.2014) Altın zaman zaman tepki denemelerinde bulunsa da kırdığı desteklerin tekrar üzerine atmada başarısız kalıyor. Son olarak 1,275 dolar desteğini kıran altında sonraki günlerdeki tepkiler de burada sonlandı. Dün de doların uluslararası piyasada değer kazanmasıyla düşüş 1,257 dolara kadar devam etti. Hatırlanacak olursa biz uzunca bir süredir yukarıdaki dirençlerin gücüne dikkat çekiyor ve buralar aşılamadığı sürece aşağıda 1,240 hedefinin görülme ihtimalinin artığını düşünüyorduk. Şu anki hareket o yönde devam ederken, mevcut haber akışı bu gidişatı değiştirecek güçte değil.
05.09.2014
(05.09.2014) Euro/Dolar paritesinde uzunca bir süredir aşağı yönlü baskının davam ettiğini ve gün içinde her yükselişin yeni bir satış fırsatı olacağını belirtiyorduk. Bu durum devam etmekle birlikte artık özellikle bugünkü ABD atrım dışı istihdam verisinin etkisi görüldükten sonra temkinli olmakta fayda olacaktır. Beklentilerden iyi gelecek bir veri paritenin biraz daha güç kaybetmesine neden olabilir. Ancak bundan sonra tüm beklentilerin fiyatlara girmiş olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
05.09.2014
(05.09.2014) Dolar/TL dün bir kez daha aşağı yönlü hareketlerin kalıcı olmayacağını gösterdi. Avrupa Merkez Banaksı kararı sonrası 2,15’in altını da gören kur, bu sabah itibariyle 2,17 sınırına dayanmış durumda. Bugün kur üzerinde etkisi daha kalıcı olabilecek bir verimiz var. ABD’de 15:30’da açıklanacak tarım dışı istihdam artış rakamı ve işsizlik oranı kurdaki volatiliteyi daha da artırtabilir. Kur haftayı 2,17 üzerinde kapatacak olursa daha önce güçlü direnç oluşturan 2,19’un ilerleyen günlerde aşılma ihtimali artacaktır.
05.09.2014
(05.09.2014) Avrupa Merkez Bankası’nın beklenen kararı dün açıklandı. Faizlerde tüm kademelerde %0,10’luk indirim yapan ECB, simetrik görünümü de bozmamış oldu. Varlık alım programı konusunda ise devlet tahvilleri dışında varlığa ve ipoteğe dayalı tahvil alımı yapılacağı bunun planlamasının yapıldığı açıklandı. Tutar konusunda bir açıklama gelmezken, alıma başlama tarihinin de ekim olabileceği ifade edildi. Sorulara verilen cevaplarda Almanya’nın bu kararlarda şerhi olduğu net bir şekilde ortaya çıktı. Draghi’nin tutar verememesi ve karmaşık bir yapı olduğunu ifade etmesi de bizce buradan kaynaklanıyor. Bu nedenle faiz indirimi ve açıklamalar olumlu olsa da hala belirsizliklerin olması, Almanya’nın şerhi ve planın ekonomilere etkisinin ölçülememesi Euro Bölgesi’ndeki iyimserliğin coşkuya dönüşmesini engelleyecektir.
05.09.2014
(04.09.2014) Dolar/TL’de bir süredir ifade ettiğimiz gibi 2,15’in altına inmek istemeyen, 2,17’nin üzerinde de kalıcı olunamayan bir görüntü var. Buradaki kanalın hangi yönde kırılacağını tahmin etmek zor ancak biz bu kırılma aşağı yönlü olursa bunun uzun soluklu olmayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de bugün ve yarın Avrupa ve ABD’den gelecek açıklama ve veriler sonrası bir iyimserlik oluşacak olur ve kur hızlı bir geri çekilme yapacak olur ise bu geri çekilmenin kısa vadeli yeni alım fırsatı olacağını düşünüyoruz.
04.09.2014
(04.09.2014) Piyasalar son günlerde baz senaryosunu olumlu beklentiler üzerine kurmayı tercih ediyor. Dün de Ukrayna-Rusya arasındaki görüşmeler ön plana çıkarıldı ve bir barış havası estirildi. Ancak son günlerde ifade ettiğimiz gibi bu konudaki bilgi akışı çok kirli. Ukrayna’dan gelen açıklamalar bir ateşkes görüşmesi yürütüldüğü yönünde iken, Rusya tarafından olaylara taraf olunmadığı, bu nedenle de masada yer alınmadığı ifade ediliyor. Yani görüşmelerin niteliği çok da net değil. Bu konuda hayal kırıklığı yaşama ihtimali göz ardı edilmemeli.
04.09.2014
(02.09.2014) Altın 1,275/1,295 dolar arasında dalgalanmaya devam ediyor. Bu haftanın ikinci yarısında bu kanalın dışına çıkılma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle günlük işlemlerde bu kanaldan faydalanmaya çalışanlar artık biraz daha dikkatli olmalı. Biz bir süredir ifade ettiğimiz gibi altında aşağı yönlü potansiyelin devam ettiğini düşünüyoruz. Buna karşın yarınki ECB toplantısı ya da Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası yukarı yönlü hareketler olmaz diyemiyoruz. Veriler ve oluşturdukları algı kısa vadede yukarı yönlü hareketlere neden olabilir.
02.09.2014
(02.09.2014) Dün de ifade ettiğimiz gibi Avrupa Merkez Bankası’nın varlığa dayalı menkul kıymet alım programı başlatarak yeni bir genişleme sürecine gireceği beklentisi Euro/Dolar paritesini aşağıya çekiyordu. Bu konudaki beklenti Perşembe günü büyük oranda netleşmiş olacak. Ardından da ABD’den Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam verisi izlenmeye geçilecek. Perşembe günkü toplantı sonuçları ve sonrasında Draghi’den gelecek açıklamalar öncesi gün içinde görülen ani yükselişler gün içi satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.
02.09.2014
 8  ...