Anasayfa

 
(07.11.2014) Dolar/TL’de geçtiğimiz hafta görülen aşırı iyimserlik kısa sürdü ve kur bu hafta yeniden 2,2650’ye kadar yükseldi. Bu yükselişin temel nedeni Fed’in faiz artış süreci ile ilgili bir plan değişikliğinin olmadığının anlaşılmış olması. Bugün öğleden sonra açıklanacak ABD tarım dışı istihdam artışı ve işsizlik oranı rakamları da bu açıdan kritik. Veri beklendiği gibi ya da beklentilerin üzerinde gelecek olur ise yukarı yönlü hareket şiddetlenerek devam edebilir.
07.11.2014
(07.11.2014) Endeks 81.000 civarını test ettikten sonra son iki günde gelen satışlarla 77,500’e kadar geriledi. Bu gerilemede piyasanın Fed politikalarında henüz bir değişiklik olmadığı görüşünü benimsemiş olmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Uluslararası piyasada değer kazanan dolar, diğer varlıkları özellikle de gelişmekte olan ülkeleri ve emtia fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Bunun yanında Ukrayna’da gerginliğin yeniden tırmanması, Moody’s’in Güney Afrika’nın notunu düşürmesi (haberin sızma ihtimali) gibi nedenler de bu olumsuz havada etkili. Son zamanlarda Fed dışındaki merkez bankalarının genişleyici hamlelerini izliyoruz.
07.11.2014
(03.11.2014) Fed’in varlık alım programını sonlandırması ve istihdam piyasasına yönelik yaptığı olumlu yorumlar doların değerlenmesini sağlarken, Avrupa Merkez Bankası’nın da varlığa dayalı menkul kıymet alımı yapacağını açıklaması Euro’ya değer kaybettiriyor. Her iki etkenin de aynı yönde etki etmesi de Euro/Dolar paritesini hızla aşağı çekiyor. Bu etki altında parite haftaya 1,25’in altında başladı. ABD’den gelecek olumlu veriler bu düşüş trendinin devam etmesini sağlayacaktır. Bu hafta parite için kritik gün Perşembe. Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde paritede aşağı yönlü baskı devam edecektir.
03.11.2014
 6  ...