Anasayfa

 
(16.10.2014) Dün piyasalarda yaşananların nedeni ABD’den gelen kötü veriler değil, bu veri öncesi son günlerde yaptıkları açıklamalarla kafaları karıştıran ve veri hassasiyetini artıran Fed üyeleriydi. Veri sadece bir tetikleyici oldu ve dün algı bir anda değişti. Ancak değişen bu algının da hemen kalıcı bir trende dönüşeceğini de düşünmüyoruz. Son günlerde gelen açıklamalar Fed’in faiz artış sürecine girişi geciktirebileceği ve başlayacak sürecin de yavaş olacağı algısını artırdı. Bu algının oluşmasındaki en büyük argüman da başta Avrupa olmak üzere küresel büyümenin çok düşük düzeyde kalacağı endişesinin artması oldu. Üst üste ifade edilen bu endişeler gelen ilk olumsuz veri ile piyasalarda sert dalgalara neden oldu.
16.10.2014
(14.10.2014) Altın en son 16 Eylül’den sonra dün ilk defa 1,230 dolar üzerinde kapatmayı başarabildi. Bu kapanış aynı zamanda ağustos ortalarında başlayan son düşüş trendinin üzerinde olan ilk kapanıştı. Bu nedenle dünkü kapanışı önemli görüyoruz. Yeniden 1,230 altında kapanış görülmediği sürece kısa vadeli hedef 1,245 dolar iken, altın haftalık bazda da bu kapanışını koruyabilecek olursa birkaç haftalık orta vadeli yeni hedef 1,280 dolar civarı olacaktır. Eğer altın bu haftayı 1,230 dolar üzerinde kapatamazsa yukarıdaki dirençlerin gücü bir kez daha test edilmiş olacak ve aşağı yönlü hareket potansiyeli devam edecektir.
14.10.2014
(14.10.2014) Euro/Dolar’da yarın başlayacak açıklama trafiği öncesinde dalgalı görünüm devam ediyor. Dün de ifade ettiğimiz gibi çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşmasıyla başlayacak süreç, Perşembe günü Fed FOMC üyelerinin konuşmalarıyla devam edecek ve Cuma günü Fed başkanı Yellen’in konuşmasıyla son bulacak. Bu süreçte paritede çok sert dalgalar görebiliriz. Bu nedenle bu hafta işlemlerin daha düşük kaldıraçlarla yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
14.10.2014
... 12 ...