• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/uzeyirdogancom‎
 • https://twitter.com/uzeyir_dogan

Borfin Eğitimim

Ekonomi Takvimi
Açıklanan Veriler
 • 16.12.2019 - Bütçe 15,2 milyar TL fazla (Ekim 2019: -14,7 milyar TL; Kasım 2018: +7,6 milyar TL)
 • 16.12.2019 -  İşsizlik oranı Eylül 2019 döneminde %14'ten %13,8'e geriledi.
 • 13.12.2019 – Türkiye Sanayi Üretimi Ekim Ayında %3,8 Arttı (Önceki: +3.4%)
 • 12.12.2019 - ABD ÜFE Yıllık %+1.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.1 )
 • 12.12.2019 – ECB, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı belirtildi.
 • 12.12.2019 -  Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan düşürerek yüzde 14'ten yüzde 12'ye çekti.
 • 11.12.2019  - ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 1.50-1.75 oranında sabit bıraktı.
 • 11.12.2019 – ABD  TÜFE Yıllık %+2.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.8 )
Türkiye ve Dünya Gündemi - 24.10.2019

Türkiye 

Rusya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Soçi’de önemli bir anlaşmayı gerçekleştirmiş olduk. Ülkemizin güvenlik kaygılarını teyit eden ve Suriye’ye barış ve istikrar getirmeyi hedef alan bu anlaşma yoğun bir çalışma sonucunda beklenen neticeye varmış oldu" dedi.

Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin yapılan anlaşma sonrasında verilen 120 saatlik sürenin dolmasının ardından Donald Trump sosyal medya hesabından açıklama yaptı. ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye, Suriye ve Orta Doğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi. Daha başka bilgiler de gelecek." açıklamasında bulundu. ABD Başkanı Trump akşam saatlerinde ise, Hazine Bakanlığına Türkiye'ye yönelik yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığınca, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında varılan mutabakat kapsamında, dünden itibaren müşterek çalışmalara başlanacağı bildirildi. Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayı tüketici güven endeksi verisini açıkladı. Buna göre, ekim ayında tüketici güveni 57 olarak gerçekleşti. Eylül ayında endeks değeri 55,8 idi. Yurtiçinde bugün gündeme dair haber akışı ve TCMB’nin faiz kararı takip edilecek.

Euro Bölgesi

AB Konseyi Başkanı Tusk, "Anlaşmasız Brexit'i engellemek için 27 üye ülkenin İngiltere'nin uzatma talebini kabul etmesini isteyeceğim" dedi.  Sosyal medya hesabından Tusk, "İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un Brexit anlaşmasının onaylanmasını durdurma kararının ardından anlaşmasız Brexit'i engellemek için 27 üye ülkenin İngiltere'nin uzatma talebini kabul etmesini isteyeceğim." ifadesini kullanan Donald Tusk, bu talep için yazılı bir süreç yürütmek istediğini ifade etti. Diplomatlar Brexit'in ertelenip ertelenmeyeceği ve ertelenmesi halinde bu kararın hangi koşullarla alınacağının yarın açıklanacağını duyurdu. Bugün gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası'nın toplantısında herhangi bir değişiklik yapılması beklenmezken, toplantı, ECB Başkanı Draghi'nin son toplantısı olması nedeniyle dikkat çekmektedir.  Ayrıca bugün Euro Bölgesi'nde bugün imalat ve hizmet PMI rakamları takip edilecek.

ABD

ABD’de bugün açıklanacak imalat, hizmet PMI rakamları, dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışları takip edilecek. 

  
112 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Basın Köşesi 24/12/19

“Trump: Çin anlaşması tamam, imza töreni yapılacak” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Fed'in göstergesi resesyon riskinin 2019'da kaldığını işaret ediyor” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Morgan Stanley'e göre ticaret anlaşmasının en çok yarayacağı hisseler” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“S. Arabistan ve Kuveyt tarafsız bölgede petrol üretimi için anlaştı” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Trump: Kuzey Kore'nin Noel hediyesi belki füze değil, vazodur” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ