• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/uzeyirdogancom‎
 • https://twitter.com/uzeyir_dogan

Borfin Eğitimim

Ekonomi Takvimi
Açıklanan Veriler
 • 16.12.2019 - Bütçe 15,2 milyar TL fazla (Ekim 2019: -14,7 milyar TL; Kasım 2018: +7,6 milyar TL)
 • 16.12.2019 -  İşsizlik oranı Eylül 2019 döneminde %14'ten %13,8'e geriledi.
 • 13.12.2019 – Türkiye Sanayi Üretimi Ekim Ayında %3,8 Arttı (Önceki: +3.4%)
 • 12.12.2019 - ABD ÜFE Yıllık %+1.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.1 )
 • 12.12.2019 – ECB, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı belirtildi.
 • 12.12.2019 -  Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan düşürerek yüzde 14'ten yüzde 12'ye çekti.
 • 11.12.2019  - ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 1.50-1.75 oranında sabit bıraktı.
 • 11.12.2019 – ABD  TÜFE Yıllık %+2.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.8 )
Türkiye ve Dünya Gündemi - 23.10.2019

Türkiye 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e teşekkürlerini ileterek, davetin bölgede kritik günlerin yaşandığı sürece fayda sağlayacağına inandığını söyledi. Erdoğan, "Bu süreç öncesinde de yine bu konularla ilgili yaptığımız çok faydalı görüşmeler oldu. Tabii bu vesileyle gerek ikili görüşmeler gerek ikili ilişkiler bunları da ele alma fırsatını bulacağız. Bu vesileyle barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınmasına fırsat sağlayacak. Barış Pınarı Harekatı'na bu görüşmemizin çok ciddi fırsatlar sağlayacağına inanıyorum." diye konuştu. İki lider baş başa gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Taraflar, 10 maddelik bir anlaşma metninde mutabık kaldı. Terör örgütü, 150 saat içinde 30 km geriye çekilecek; 10 km derinlikte Türk-Rus devriyesinin başlayacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü. Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD askeri yetkililerinin, Türkiye'nin askeri makamlarına terör unsurlarının Barış Pınarı Harekatı operasyon bölgesinden çekildiğini yazılı olarak bildirdiğini teyit etti. Milli Savunma Bakanlığından, Suriye konusunda Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan mutabakat çerçevesinde Barış Pınarı Harekat alanı dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığı bildirildi. Yurtiçinde bugün gündeme ilişkin haber akışları ve tüketici güveni takip edilecek. 

Euro Bölgesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Euro Bölgesi'nde ekonomik büyümenin 2019'un ikinci çeyreğinde %0,2'ye yavaşladığını, bunda ısrarcı dış zayıflıkların etkili olduğunu bildirdi. Yapılan değerlendirmede son verilerde ve sanayide zayıflıkların yoğunlaşmakta olduğuna işaret ettiğini belirtti. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) "Banka Kredi Anketi" raporunda, Euro Bölgesi'nde bankaların, üçüncü çeyrekte firmalar ve hanehalkına konut kredi şartlarını gevşettiği belirtildi. Bugün Euro Bölgesi’nde ekim ayına ilişkin tüketici güveninin açıklanması bekleniyor.

ABD

ABD'de mevcut konut satışları Eylül ayında yüksek fiyatların satışları sınırlamasıyla %2,2 düşüşle 5,8 milyon olarak açıklandı.Yine dün açıklanan veriye göre Richmond Fed endeksi ekimde toparlanarak 8 değerini aldı. Endeks önceki ay 9 azalış değerini almıştı.

  
122 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Basın Köşesi 24/12/19

“Trump: Çin anlaşması tamam, imza töreni yapılacak” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Fed'in göstergesi resesyon riskinin 2019'da kaldığını işaret ediyor” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Morgan Stanley'e göre ticaret anlaşmasının en çok yarayacağı hisseler” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“S. Arabistan ve Kuveyt tarafsız bölgede petrol üretimi için anlaştı” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Trump: Kuzey Kore'nin Noel hediyesi belki füze değil, vazodur” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ