• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/uzeyirdogancom‎
 • https://twitter.com/uzeyir_dogan

Borfin Eğitimim

Ekonomi Takvimi
Açıklanan Veriler
 • 16.12.2019 - Bütçe 15,2 milyar TL fazla (Ekim 2019: -14,7 milyar TL; Kasım 2018: +7,6 milyar TL)
 • 16.12.2019 -  İşsizlik oranı Eylül 2019 döneminde %14'ten %13,8'e geriledi.
 • 13.12.2019 – Türkiye Sanayi Üretimi Ekim Ayında %3,8 Arttı (Önceki: +3.4%)
 • 12.12.2019 - ABD ÜFE Yıllık %+1.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.1 )
 • 12.12.2019 – ECB, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı belirtildi.
 • 12.12.2019 -  Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan düşürerek yüzde 14'ten yüzde 12'ye çekti.
 • 11.12.2019  - ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 1.50-1.75 oranında sabit bıraktı.
 • 11.12.2019 – ABD  TÜFE Yıllık %+2.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.8 )
Türkiye ve Dünya Gündemi - 22.10.2019

Türkiye 

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın uluslararası yatırımcıların ekonomideki olumlu gelişmelerin farkında olduğunu, beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini ve ilgilerinin daha yüksek olduğunu vurguladı. Aydın, "Yatırımcılar bir yıl önce gelişmekte olan ülkeler grubu arasında performansını düşük olarak algıladıkları Türkiye'nin son bir yıldaki performansını olumlu buluyor ve makro göstergelerinde ciddi iyileşmenin olduğunun farkındalar. Yatırımcılar 2020 yılında toparlanmanın devam etmesini bekliyor ve Türkiye ekonomisinin uzun dönemli performansına güven duyuyorlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine bugün Rusya'ya günübirlik çalışma ziyaretinde bulunacak. Temaslarda Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin ele alınması, Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Euro Bölgesi

Avrupa Merkez Bankası Başkanlığına gelecek olan Christine Lagarde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret savaşının küresel ekonomik büyümeyi negatif etkilediğini ve tarifelerin kalkmasının aslında bunu engelleyebileceğini söyledi. 1 Kasım’da Mario Draghi’den AMB Başkanlığı görevini devralacak olan Lagarde, ticaret savaşının küresel ekonomiyi yanlış yönlendirip yönlendirmeyeceğine yönelik soruya, “Kesinlikle küresel ekonomik büyümeyi düşürecektir. Büyümenin azalması daha az yatırım, daha az istihdam, daha çok işsizliğe sebep olacaktır. Yani kesinlikle etkili.” şeklinde cevap verdi. İngiliz hükümeti, AB ile vardığı Brexit anlaşmasını ülkenin iç hukukuna aktaracak "AB'den ayrılma" yasa tasarısını Avam Kamarasına sundu. Hükümet, parlamentoyu yoğun bir biçimde çalıştırarak tasarıyı bu hafta yasalaştırmayı hedefliyor.

ABD

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret anlaşmasının birinci aşaması konusundaki müzakerelerin gelişmekte olduğunu belirterek, gelecek ay Şili’de bir anlaşma imzalanmasına yönelik beklentileri yükseltti. Trump, ticaret anlaşmasına dair çalışmaların iyi gittiğini belirterek Çin'in taahhüt ettiği alımları gerçekleştirmeye başladığını söyledi. 

  
119 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Basın Köşesi 24/12/19

“Trump: Çin anlaşması tamam, imza töreni yapılacak” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Fed'in göstergesi resesyon riskinin 2019'da kaldığını işaret ediyor” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Morgan Stanley'e göre ticaret anlaşmasının en çok yarayacağı hisseler” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“S. Arabistan ve Kuveyt tarafsız bölgede petrol üretimi için anlaştı” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Trump: Kuzey Kore'nin Noel hediyesi belki füze değil, vazodur” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ