• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/uzeyirdogancom‎
 • https://twitter.com/uzeyir_dogan

Borfin Eğitimim

Ekonomi Takvimi
Açıklanan Veriler
 • 16.12.2019 - Bütçe 15,2 milyar TL fazla (Ekim 2019: -14,7 milyar TL; Kasım 2018: +7,6 milyar TL)
 • 16.12.2019 -  İşsizlik oranı Eylül 2019 döneminde %14'ten %13,8'e geriledi.
 • 13.12.2019 – Türkiye Sanayi Üretimi Ekim Ayında %3,8 Arttı (Önceki: +3.4%)
 • 12.12.2019 - ABD ÜFE Yıllık %+1.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.1 )
 • 12.12.2019 – ECB, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı belirtildi.
 • 12.12.2019 -  Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puan düşürerek yüzde 14'ten yüzde 12'ye çekti.
 • 11.12.2019  - ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 1.50-1.75 oranında sabit bıraktı.
 • 11.12.2019 – ABD  TÜFE Yıllık %+2.1 (Beklenti:% Önceki:%+1.8 )
Murabaha Sendikasyonu Nedir?

  Son dönemde başta katılım bankalarımız olmak üzere Türk şirketlerinin uluslararası piyasalardan “Murabaha Sendikasyonu” şeklinde toplamı milyar doları aşan kaynaklar sağladığını görüyoruz. Ülkemize sağlanan bu kaynakları memnuniyet ile karşılamakla birlikte, “Murabah Sendikasyonu” ile mevduat bankalarımızın yaptığı normal sendikasyon arasındaki farklar konusunda aydınlatıcı bir bilgi bulamıştım. Bu konuda Türkiye’de faaliyette bulunan 4 katılım bankamıza ve Katılım Bankaları Birliğine, bu konuda bilgi verilmesi için bir talebim oldu. Bu talebe TÜRKİYE FİNANS'tan ve KUVEYT TÜRK'ten cevap geldi. Oldukça detaylı bir şekilde cevap verildiği ve kamuyu aydınlatmada gösterdikleri hassasiyet için her iki katılım bankamıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Bu cevaplar benim soru ve şüphelerimi giderdi.

Bana gönderilen bu metinleri yayınlamak için her iki kurumdan da izin talebim oldu. Kuvet Türk Müşteri Hizmetleri Birimi gerek telefonla arayarak gerekse mail yoluyla ilgili metinleri yayınlamam için izin veri. Türkiye Finans ise benzer şekilde çok açıklayıcı bir metin göndermesine rağmen bu metni yayınlama konsuundaki izin talebime şuana kadar bir cevap vermedi. Olumlu bir cevap gelir ise bu metni de sizlerle paylaşmayı arzu ediyorum. 

Aşağıdaki metin Kuveyt Türk Danışma Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Odabaşı'na ait. Bu açıklamanın en altında ise Kuveyt Türk Faizsiz Bankacılık Standartları Kitabı'nın ilgili bölümü bulunmaktadır. Faydalı olması umuduyla, saygılarımı sunuyorum... 

Üzeyir DOĞAN

KUVEYT TÜRK’ün “Murabaha Senikasyonu” için vermiş olduğu cevap:

MURABAHA SENDİKASYONU VE KATILIM BANKALARI

Katılım bankalarının aldıkları sendikasyon kredileri prensipleriyle bağdaşmakta mıdır?

Katılım bankalarının yurtdışından aldıkları sendikasyon kredisi İslam hukukçuları tarafından tartışılan “teverruk satışı” yöntemlerine dayanır. Aşağıda özetle bu yöntemler anlatılmaya çalışılacaktır.

İnsanoğlu sosyal bir varlık olduğu ve hayatını idâme ettirmek için muhtaç olduğu şeyleri bütünüyle kendisi üretemediği için mutlaka ticârî faaliyetlerde bulunmak (alıcı ya da satıcı olmak) durumundadır. Bu da doğal olarak zaman zaman finansman sıkıntısı çekmesine sebep olmaktadır. Bu problemi aşmak için tarih boyunca faizli ve faizsiz enstrümanlar kullanılmıştır. Faizli borç alımı yoluyla doğrudan nakit temin edilirken, kimi toplumlarda ise gereksinim duyulan mallara ulaşmak için faizsiz metodlar (karz-ı hasen, ortaklık, taksitli satım vs.) tercih edilmiştir. Ayrıca nakit temini konusunda faizsiz usuller bulma noktasında çeşitli fikirler üretilmiş ve selem, bey’ bi’l-vefâ, bey’ bi’l-istiğlâl, bey’u’l-iyne, bey’u’t-teverruk gibi bir takım alım satımlarla bu problemin aşılıp aşılamayacağı tartışılmıştır.

Bir şahsa taksitle satılan malın, aynı şahıstan daha az bedelle peşin satın alınmasına bey’u’l-iyne – iyne satışı denilir. Yani 12 ay vadeyle 22.000 YTL’ye alınan bir arabanın peşin 20.000 YTL’ye “mal sahibine geri satılmasına” iyne satışı adı verilmektedir. İyne satışı İslam hukukçularının büyük bölümü tarafından onaylanmamıştır.

Nakit bulmak amacıyla bir şahıstan vadeli olarak alınan malı bir başka şahsa peşin satmaya ise “teverruk satışı” denilir. Bu yöntem İslam hukukçularının geneli tarafından mekruh görülse de özellikle Hanbelîlerin çoğunluğuna göre meşrudur.

Teverruk satışının câiz olduğunu söyleyenler alım satım akidlerinin mala ulaşmak ya da malın karşılığına ulaşmak için yapıldığını; her iki amacın da dinen geçerli (meşrû) kabul edildiğini ileri sürmüşlerdir. Ayrıca insanların finansman açığı yaşamaları doğaldır ve her zaman faizsiz borç verecek kimse bulunamamaktadır. O halde nakit sıkıntısı yaşayan bir kimsenin piyasadan taksitle aldığı bir malı yine piyasada peşin satması doğal karşılanmalıdır.

Bugün itibariyle pek çok bilim adamı ve heyeti teverruk satışını onaylamaktadır. Bununla birlikte geçmişte onay verilen teverruk satışının sistemi kurulmuş bir yapısı olmadığı için uygun olduğunu buna karşılık günümüzde bu satışın sistemi kurularak gerçekleştirildiği için iyne satışına benzediğini ve dolayısıyla uygun olmadığını söyleyenler de bulunmaktadır.

Teverruk satışına dayandığını söylediğimiz sendikasyon kredileri şöyle alınmaktadır:

1. A bankası, B konsorsiyumundan taksitle mal almak istediğini belirtir. B konsorsiyumu malı temin eder ve A bankasına taksitle satar. Böylece A bankası, B konsorsiyumuna taksitle borçlanmış olur. Daha sonra A bankası malı peşin bedelle satması için B konsorsiyumuna vekalet verir. (Bazı İslam Bankaları’nın Danışma Kurulları bu vekaletin verilmemesi, malı almış olan A bankasının bizzat kendisinin bu malı satması gerektiğini söyler.) B konsorsiyumu malı satar ve parasını A bankasına gönderir veya A bankası bu malı bizzat satarak nakit elde eder.

2. B konsorsiyumu kendisi adına mal alımı yapması için A bankasına vekalet verir. A bankası bu vekalete dayanarak B konsorsiyumu adına mal alır. Malın bedelini B konsorsiyumu öder. A bankası bu malı taksitle B konsorsiyumundan alır. A bankası malı peşin satar ve nakit elde etmiş olur.

Kuveyt Türk Faizsiz Bankacılık Standartları Kitabı'nın ilgili bölümü için TIKLAYINIZ...

Kuveyt Türk Katılım Bankası

  
9723 kez okundu

Yorumlar

teverrük     05/03/2014 13:49

Murabahalı sendikasyon kredilerinde; mal alımı örneği vermişsiniz. Mal alımı şart mıdır bu kredilerde? Yani bu krediler mal alımı olarak mı değerlendirilmek zorunludur? Katılım bankası prensipleri için sordum.
Misafir -

     07/02/2014 18:17

İyi günler Talip Bey, hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Ancak buradaki mottonun çıkış yolu "herkesin bildiğinden para kazanamazsınız" felsefesi. Bu sitenin sadece finasal konularla ilşkisi olduğunu ve bu kuralın da finansın "F"si konumda olduğu göz önünde bulundurlduğunda ilgili kitle bu mesajı doğrudan alabiliyor. Yoksa her cümleden illa ki bir konuda haddi aşan bir söylem çıkarmak mümküdür. Saygılarımla Üzeyir DOĞAN
Misafir -

"herkesin bildiğinin değeriyoktur" mottosu hak.     07/02/2014 17:04

"herkesin bildiğinin değeri yoktur" mottosunda "değer" olgusu varlığı herkesin bilmesine nasıl bağlanır... böyle bir genelleme nasıl yapılır? Örneğin dini değerlerimizi herkes biliyor, başkaları bilince değerlerimiz değersiz mi oluyor.. sizin dediğiniz pazarlamacıların anlamsız mottosu .. teşekkürler.
Misafir -

Basın Köşesi 24/12/19

“Trump: Çin anlaşması tamam, imza töreni yapılacak” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Fed'in göstergesi resesyon riskinin 2019'da kaldığını işaret ediyor” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Morgan Stanley'e göre ticaret anlaşmasının en çok yarayacağı hisseler” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“S. Arabistan ve Kuveyt tarafsız bölgede petrol üretimi için anlaştı” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Trump: Kuzey Kore'nin Noel hediyesi belki füze değil, vazodur” haberin tamamına ulaşmak için TIKLAYINIZ